11

Mar 2017

NEDEN SERTİFİKALI TAŞ ALMALIYIM

Her aldığınız ürün gibi pırlantanın da bazı alma şartları bulunmaktadır. Pırlanta belirli kriterle uygun olarak üretilmelidir. Bu koşullarda üretilen her pırlantaya ait bir ropar olur ve pırlantaya ait bütün bilgiler oraya yazılır. Bu belgeye; Pırlanta raporu, pırlanta dosyası, pırlanta sertifikası veya pırlanta kalite belgesi gibi isimler verilmektedir. Bu sertifikalar bir gemolog ekibi tarafından hazırlanan bir rapordur. Pırlanta bu işin ustası olan kişiler tarafından kuyumcu büyüteci, bir mikroskop ve diğer endüstri araçları kullanılarak değerlendirilir. Ölçülür. Doğru olarak incelenen bir sertifikada pırlantanın boyutları, berraklığı, rengi, parlaklığı, simetrisi ve diğer özellikleri bulunur. Bir de birçok yuvarlak kesim pırlantanın raporunda kesim kalitesi derecesi de belirtilir. Dünyaca geçerli olan birkaç tane pırlanta raporu bulunmaktadır. Bunlardan biri de GIA sertifikasıdır.

GIA Sertifikaları (Pırlanta Raporu)

Dünya standartlarında pırlantanın gerçekliğini ve kalitesini ortaya koyan uluslar arası bir kuruluştur. GIA (Gemological Institute of America) 1931 yılında yılında kurulmuş olan firma kar amacı gütmeyen bir kurumdur. GIA tüm dünya genelinde kabul görmüş olan 4C derecenlendirme yöntemitini ve uluslararası Pırlanta Derecelendirme Sistemi’ni (International Diamond Grading System™) geliştirmiştir. Yapılan bir takım testler ve araştırmalar sonucu GIA pırlantanın sentetikliğini, taklit olup olmadığını ve geçirmiş olduğu işlemlerini tespit etmiştir. Bu işte uzmanlaşmış gemologlar yaptıkları testlerle bir pırlantayı en ince detayına kadar uygun aydınlatma ve görüntüleme koşulları altında inceler. Yapılan bu araştırmalar sonucunda pırlantanın kimliği olarak tabir edilen GIA sertifikası ortaya çıkmıştır. Bu sertifika sayesinde almak istediğiniz pırlantanın kalitesinden hiçbir şüphe duymadan gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

GIA Sertifikasında Bulunan Kriterler

Tarih (Date), Rapor Numarası (Report Number), Laser Tescil Kaydı (Laser Inscription Registry), Form ve Kesim Stili (Shape and Cutting Style), Boyutlar (Measurements), Karat Ağırlığı (Carat Weight), Renk (Color Grade), Berraklık (Clarity Grade), Kesim (Cut Grade), Finish (Finish), Cila (Polish), Simetri (Symmetry), Işınım (Fluorescence), Yorumlar (Comments), Ek İşleme (Additional Inscription), Grafik Diagram (Plotting Diagram)
GIA Renk ve Berraklık Skalası (GIA Color and Clarity Scales), GIA Kesim Skalası (GIA Cut Grades), Boyut Şeması (Proportion Diagram), Sembol Anlamları (Key Symbols), Güvenlik Özellikleri (Security Features)

Tag: No Tag

Share this post with the world!